måndag 19 oktober 2026

2021 Munjebel Etna Rosso från Frank Cornelissen

Jag har sedan 15-20 år tillbaks i tiden haft viner från Sicilien och Etna som några av mina favoriter. Inte minst à Rina från Girolamo Russo har jag hyllat. För ett år sedan skrev jag en hyllning till 2023 á Rina. Det har gått en månad sedan den senaste årgången (2024) släpptes (som jag ännu inte testat). Alltjämt finns det flaskor kvar i såväl ett flertal butiker som på webben. Så klart jag köpt på mig några stycken och en kommer både att drickas och bloggas inom några veckor..

Häromveckan drack vi ett annat vin från Etna av kultproducenten Frank Cornelissen.

Jag skrev för fyra år sedan ett blogginlägg om årgång 2018 av Munjebel Rosso. Det står där lite om bakgrunden om hur belgaren Frank Cornelissen hamnade på Sicilen och om hans vinfilosofi. Du kan läsa det blogginlägget på den här länken. För 18 månader sedan skrev jag en hyllning till årgång 2021 av Munjebel Rosso. Klicka på länken så får du mina tankar.

Munjebel är ett vin från den belgiske ikonvinmakaren Frank Cornelissen. Han startade som vinhandlare i Bryssel. Frank köpte upp privatpersoners vinkällare för att sedan sälja vidare genom de stora auktionshusen. Ofta var det viner från de stora klassiska områdena. I slutet på 1990-talet kom han i kontakt med viner som idag går under beteckningen Vin Natur dvs viner med så lite påverkan som möjligt från odlaren och vinmakaren. Allt enligt principen Inget tillagt och inget borttaget. Det var under ett besök på Sicilien som han kom i kontakt med viner från Etnas sluttningar. Det blev en ögonöppnare för honom. Han köpte sin första vingårdsplätt i början på år 2000. Den låg på Etnas nordsluttning. Då för för 20 år sedan var Etna-vinerna inte riktigt i ropet. Priserna på de gamla vinfältet var inte hysteriskt höga som idag. Frank Cornelissen hade aldrig tillverkat vin, men började nu att göra vin och samtidigt fortsatte han med att successivt köpa på sig fler vinfält.
Idag omfattar verksamheten 24 ha vinodlingar, vilket resulterar i drygt 100 000 flaskor. Varje årgång ska präglas av det aktuella årets förutsättningar, därför är det spontanjäsning som gäller, vilken äger rum på neutrala glasfibertankar som godkänts för hantera livsmedel. För de mer kraftigare vinerna används amforor som epoxybehandlats på insidan. I övrigt så lite intervention som möjligt. Fast riktigt besvärliga år måste kopparsulfat användas, fast då i minimala mängder

Munjebel Rosso är gjort på den sicilianska druvan Nerello Mascalese. Druvorna kommer från flera olika vingårdslägen bl a Chiusa Spagnola, Feudo di Mezzo, Rampante, Monte Cola. Alla belägna 600 till 760 meter över havet och med vinrankor som har en ålder på 60+.
Druvklasarna avstjälkas, varsam krossning av druvorna, spontanjäsning med 60 dagars skalkontakt i glasfibertankar om 15-25 hl. Ingen klarning och mycket lätt filtrering.


Färgen går i en ljus rubinröd nyans med ett gnistrande rödaktig skimmer.

Doften inleder med toner av jord och läder, men efter bara en kort stund i glasen dyker friska röda bär upp som det tongivande inslaget förstärkta med kryddor, knallpulver, aningens viol samt en omgång stenkross. Sannerligen en doft som signalerar Etna Rosso lång väg.

I munnen är det friskt och slankt med en härlig rödbärig framtoning, där det även smugit sig in lite mörkare bär. Körsbär av såväl ljusa som lite mörkare karaktär, hallon, syrliga jordgubbar, granatäpplen, tranbär och något björnbär. En god portion örter främst salvia och oregano noteras.  Krossad flintasten ger en lätt rökighet. Violer och rosor ökar på komplexiteten. 
Vinet har en fin syra och väluppfostrade tanniner, som bjuder ett försiktigt motstånd. 
Eftersmaken är medellång och den bäriga frukten  spelar även här huvudrollen, men avtrycken från vulkanjorden och rosor/violer är påtaglig.
Betyg 4+
Vi betalade knappt 400 kr för den här flaskan för tre år sedan. Idag är den slutsåld. Det verkar som att alla viner från Frank Cornelissen är slutsålda på SB.



Inga kommentarer:

Skicka en kommentar