Även om dagarna fortfarande är soliga, så har vi den senaste veckan haft ordentligt med vind, som dragit sig upp mot kuling. Julivärmen är borta och ersatts av en friskare augustivärme, som precis kommer över 20 grader. Havet bjuder alltjämt på underbara bad.
Det mörknar tidigare på kvällarna och häromdagen smög sig amaronebehovet på. Det fick bli en flaska med lite ålder (2009).
Beläget i Mezzanedalen och nära den lilla byn Mezzane di Sopra ligger vingården Le Guaite. Vingården ligger cirka 500 meter över havet och har en magnifik utsikt över dalen. Här startade Stefano Pizzighella en olivlund 1998. Denna blev framgångsrik så bara några år senare, år 2002, köper Stefano marken Le Guaite och grundar även vingården som han döper till Le Guaite di Giulietta efter sin fru. Stefano och Giulietta driver vingården tillsammans med stor passion. Till deras hjälp har dottern Noemi redan i tidig ålder hjälpt till med skörd och vinframställning. Noemi lär sig allt från sin mor och far under dessa år vilket leder till att Noemi 2016 tar över efter sina föräldrar blott 22 år gammal. Noemi döper även om vingården till Le Guaite di Noemi och gör helt nya etiketter på alla viner.
Den här amaronen är gjord på druvorna 35% Corvina, 35% Corvinone 20%, Rondinella samt 10% andra druvor. I början på oktober plockas druvorna och får sedan ligga och torka i fyra månader innan de vinifieras. Vinet har fått ligga till sig i tre år på nya franska ekfat, sex månader på ståltank och fyra år i flaska innan det varit redo för marknaden. Noemi brukar vänta med att släppa sin Amarone tills dess den är helt mogen att njutas av.
Jag inhandlade detta på SB någon gång under 2018. Just nu är det årgång 2012 som är tillgänglig via SB
Vi möts av en stor och intensiv doft, där den mörka frukten spelar huvudrollen. Här finns en bred samling örter och kryddor liksom en del torkad frukt (katrinplommon, fikon, dadlar). I små doser noterar vi aningens vanilj, hemkola, choklad och unset körsbärskärnor. En riktig doftbomb!!