I april blåstes det liv i en gammal tråd på vinforumet finewines.se. Det var aktiviteten Låt oss dela en pava....., där en av forumets medlemmar föreslår ett vin, som månadens vin. De som är intresserade köper en flaska och lämnar sina omdömen. En i mitt tycke kul idé, där mina egna tankar kan jämföras med andras. Inte så sällan är det ett vin eller en druva, som jag kanske inte köper så ofta.
Nu i april återuppstod den här aktiviteten. Det var nu ett vin från Loiredalen gjort på druvan Chenin Blanc, som blev månadens vin.
Producent är Domaine de la Taille aux Loups. I slutet på 1980-talet köpte Jacky Blot 8 ha vingårdar med vinrankor som var 50-70 år gamla och började en omvandling av egendomen mot ekologiska odlingsmetoder. Vingårdarna ligger i Montlouis på den södra sidan av floden Loire några mil öster om staden Tours. Idag omfattar egendomen 14 ha med vingårdar i Montlouis, Vouvray och Bourgeuil. Jordmånen är en blandning av stenrik kalkstensjord och lera. Det verkar som det endast är Chenin Blanc de odlar.
Alla viner framställs med minimal andel socker, utan battonage eller malolaktisk jäsning, låga halter av SO2 och minimal filtrering.
I början av 2000-talet köptes den 14 ha stora vingården Domaine de la Butte. Här är det röda viner och druvan Cabernet Franc som odlas.
Under 2023 avled Jacky Blot och vingården drivs vidare av sonen, om jag förstått saken rätt.
Les Hauts de Husseau är gjort på druvan chenin blanc till hundra procent och kommer från 70 åriga vinstockar. Skördas för hand så klart. Avstjälkning före jäsning. Det jäser på specialgjorda ekfat från skogarna i Troncais regionen. Endast naturlig jäst. Det får mogna på ekfat, där ca 20% är nya och 80% använda 1-4 år. Runt 18 månader får vinet ligga på dessa fat.
Doften är lite diskret direkt efter upphällning, även om den tilltar efterhand som vinet får tillbringa tid i glasen och tempen stiger. Vi noterar gul-gröna äpplen, en liten citrus ton, några gula stenfrukter, lite bivax och en tydlig ton av våta berghällar.
I gommen har det en bra syra. Gröna äpplen, grapefrukt, något gult plommon och tydlig krita. I eftersmaken lite peppar, aningens honung och mera äpplen och grapefrukt. För att vara riktigt nöjd hade jag önskat mig lite mer tryck i smakerna.
Betyg 4-
Jag betalade 279 kr på SB. Vinet är nedsatt med nästa 100 kr för på importörens hemsida anges priset till 369 kr.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar